Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Platba za krv II. diel (obdobie 1945-1982) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

vyborne. v casti Tripartitna komisia je mala chyba. Nema byt - znizila oproti nasmu zakonnemu naroku o 1.300 ton, ale kilogramov.
 
Hodnoť

Vďaka

Dobrý deň, ďakujem za upozornenie, je to preklep, ktorý som opravil samozrejme že správne má byť 1.300 kg.
 
Hodnoť

Platba za kreposť

Vravím si, prečítam si niečo zaujímavé. Nejaké náznaky doslova smiešnych názorov som prehryzol, ale nasledovali také splašky, že som už nemal síl pokračovať v čítaní.

1. Tvrdíš, ako bolo vrcholne nespravodlivé, že ČSR nezískalo späť svoje zlato nájdené Američanmi. A keby sa našlo francúzske zlato, tak by bolo spravodlivé, aby ČSR nedostalo ani gram zlata? Nie je spravodlivejšie deliť celý objem nájdeného zlata v pomere k stratám všetkých spojencov? Prečo odmeňovať len tých šťastnejších? Zamysli sa nad tým. A áno, Američania to mohli považovať za vojnovú korisť a neobťažovať sa do žiadnej banky. Zaujímavé, že žiadne zlato nenašla Červená armáda...

2. Najprv píšeš, že sme prišli o 45,3 t zlata. Uznaná pohľadávka bolo 44 t. Rozdiel je teda 1,3 t (nie 1 300 ton ako máš v článku - evidentne preklep). 55 % zo 44 t je 24,2 t, teda nám priznali navyše 300 kg zlata, ak sú tvoje tvrdenia správne.

3. "V matičke Prahe sme zatkli dopisovateľa agentúry AP, špióna a zradcu Williama Nathana Oatisa". Ak máš čokoľvek spoločné so živlami, čo trávili našu republiku v 50. rokoch, tak radšej niekam zalez, nevychádzaj na svetlo a predovšetkým sa kajaj. Poctivý reportér Oatis bol klasickými gestapáckymi metódami, ktoré ŠtB používala, nútený priznať sa k špionáži. Toto tvrdenie musel zopakovať pred súdom po tom, čo bol 69 dní držaný na samotke v ryzuňskej veznici - režimom veľmi obľúbeného miesta pre politicky vadných. Jeho jedinou vadou bolo, že o dianí v ČS informoval pravdivo. A možno len to, že informoval.

Veľavravné je, že bol prepustený po 2 rokoch, krátko po Stalinovej smrti a rozhorčenom liste prezidenta Eisenhowera.

Zradca si ty - zradca národa, pretože šíriš takéto neuveriteľné bludy obhajujúce zločinný režim, pod ktorým trpela naša republika. Takéto konanie by malo byť považované za vlastizradu.

4. "konanie Spojených štátov bolo na začiatku 50-tych rokov značne kontraproduktívne a vychádza mi z toho, že vôbec nepoznali mentalitu nášho národa, ktorý keď sa na neho tlačí a robia sa mu naschvál zle, tak sa zomkne a ide spolu kľudne aj proti USA"

Mne vychádza, že si asi spadol z Mesiaca alebo rovno z Marsu. Ak sa odvažuješ tvrdiť, že po roku 1948 by sa mohlo ČS vymaniť z područia ZSSR, tak naozaj neviem, čo iné si o tebe myslieť. Veď čiary boli už nakreslené v Jalte v roku 1945!

Studená vojna bola vojnou. Embargo môže za nezmyselné označiť len hlupák, ktorý nevie, koho podporoval (a tým samozrejme nemyslím len formálne) výhodný blok vo vojne v Kórei, či vo Vietname.

Označenie podvodnej pašovacej akcie ŠtB za "veľmi dobrú fintu" bolo poslednou kvapkou, kedy som nad tebou zlomil palicu.
 

Odpoveď

Dobrý deň,
každý má právo na svoj názor a preto mi dovoľte malú polemiku:
1/ diskutovať o tom, či je spravodlivé alebo nespravodlivé vrátenie zlata je možné, môj názor (aj názor vtedajšieho vedenia ČSR) bol, že nám mali vrátiť presne naše zlato, keďže bolo nepoškodené a uložené v zapečatených vreciach, môžete mať na to však svoj názor
2/ údaj som opravil je tam 1.300 kg, bola to chyba
3/ Neviem ako Vy ale ja mám detailne naštudovaný prípad novinára Oatisa, viď publikácia od historika Slavomíra Michálka: Prípad Oatis, UPN 2005, ak neviete čo je do nadsádzka, potom je ťažko diskutovať
Veru neviem či z článku vyplýva moja obhajoba bývalého režimu, nezdá sa mi to
4/ Znova máte právo na svoj názor, ja len prezentujem fakty, to čo USA urobilo s valcovňou nebolo určite košér, ani prijatie Battle Act a pod.
Či chcete alebo nie neišlo o podvodnú pašovaciu akciu je to môj názor, takéto ťahy robila jedna a druhá strana.
Dalo by sa tiež baviť o Výbore pre neamerickú činnosť, senátorovi McCarthym a pod čo som nespomenul...
 

 

OK Forma vašej irónie je veľmi zvláštna.

McCarthyho činnosť je všeobecne odsudzovaná. Činnosť zločineckej ŠtB by som nazval hocičím iným, len nie "fintami". Že sa aj na Slovensku nájdu firmy pašujúce zbrane do Sýrie predsa ešte neznamená, že to nie je podvod a pašovanie, ale len akýsi "ťah". Hranie sa so slovíčkami nepomáha: Američania pomáhali svojim spojencom - nezasahovali do ich vecí. Chceli spojenci dodávať materiál východnému bloku? Nech sa páči. Nik im nebránil. Komu ale Američania poskytnú pomoc je ich vec, nik sa jej predsa nemôže dožadovať.
 

pán major

z americkej prdele Vám trčia iba členky preto asi nerozumiete tomu čo sa v svete deje.
 

To nie je pan - major

ale tupy analny vylyzovac, ktory je stokrat tupsi nez aj obycajny estebak
 

Poznámka

Dovoľte mi ešte môj skromný postreh, tvrdíte, že McCarthyho činnosť je všeobecne odsudzovaná, kde v USA? Alebo v Európe? Dodnes sa nájdu členovia republikánskej strany, ktorý vyznávajú heslo :"raději být mrtvý, než být rudý", takže s Vašim názorom nemôžem súhlasiť. A to že Američania pomáhali iba svojim spojencom, tiež asi nemyslíte vážne - oni pomáhali iba tomu z čoho mali ekonomický profit, bolo to tak vždy, a že nezasahovali do vecí? Pozrite sa dobre do 50-tych rokov - agenti chodci a tajné operácie CIA napr. Engross - alebo smernica US Policy on Soviet and Satellite Defectors, kde bolo doslovne uvedené:"Dlouhodobou snahou Spojených států v souvislosti s odpadlíky je přispět k dosažení obecných amerických cílů vuči Sovětskému svazu, zvláště vytvářením maximálního nátlaku na strukturu sovětské moci destabilizací kontroly režimu nad obyvatelstvem. Dalším hlavním cílem programu je využití odpadlíků pro zpravodajské a propagandistické operace a šíření nespokojenosti a zmatku v sovětském režimu i ve východoevropských zemích" - toľko citát. o histórii treba diskutovať nie vynášať kategorické súdy
 

Je to tak,

vyzbrojili Taliban, ked im to vyhovovalo,
 

Americania nezasahovali?

Ja s panom Soldanom v mnoho veciach nesuhlasim, ale ani to ako ciernobielo vykreslujete porovnanie Americanov a Rusov podla mna prilis neobstoji.

Ak mozeme McCarthyzmus a Vybor pre neamericku cinnost odlozit preto ze je "vseobecne odsudzovana", potom by sme to rovnako mohli spravit aj so stalinizmom. Obidve boli svinstva, i ked stalinizmus samozrejme vacsie, a obidve tieto svinstva treba dookola pripominat, aby sme sa z tej historie aspon poucili. Neboli ani ti americania v tomto obdobii svati, akurat nemali take barbarske aziatske sposoby ako gruzinsky diktator Stalin.

Americania zasahovali rovnako ako Rusi, azda v niektorych pripadoch menej okato. Napriklad zapado-nemecke firmy chceli obchodovat s nami (islo im o vyhodny kseft, nie o politiku) a Americania im to stale zamedzovali politickymi tlakmi. Pochopitelne kazdy musel do istej miery ustupit, nastalo akesi ekvilibrum kde sice trochu obchodovali, ale zdaleka nie tolko ako by chceli. Cestmir Cisar napriklad v memoaroch spomina medzinarodnu konferenciu za Chruscova, kde zapadoeuropske krajiny ziadali "vacsiu nezavislost". Od koho asi?

A ked sa Americanom nejaka krajina uz uplne vymkla z ruk a politicke tlaky prestali zaberat, presli na armadu presne rovnako ako aj Sovieti. Najlepsi priklad je Panama, kde nimi dosadeny diktator (agent CIA) Manuel Noriega prestal posluchat, tak tam vtrhli s vojskom ovela horsie nez Sovieti k nam v 68om.
 

Po II.SV boli

Rusi oproti Američanom obyčajný šuflikanti čo sa týka zasahovania do vnútorných záležitostí iných krajín. Američania mali všade svoje záujmy. To čo spomínaš je len odrobinka, celá stredná a južná Amerika by vedela rozprávať.
 
Hodnoť

Ďakujem za článok.

Je všeobecne známe že USA a VB sú najväčší zlodeji na zemeguli. O tom by vedeli rozprávať aj ukrajinci ktorím VB dlží bilióny libier. Nehovorím o krajinách Afriky a Ázie.
 

 

hm, neviem, niektori u nas sa im priblizuju...
 
Hodnoť

 

clanok je veeeelmi dlhy, ale vyzera veeelmi zaujimavo a preto si ho skopirujem a mozno si ho necham vytlacit, aby som ho mohla citat ako knihu. + ten predosly samozrejme.
 
Hodnoť

perfekt

chnoupka mam doma ale tie začiatky som nevedel. ešte raz dakujem
 
Hodnoť

 

Vdaka za dobry clanok, od Chnoupka mam nieco doma, ale tie pamate si kupim
 
Hodnoť

velmi dobry clanok

precital som ho az tak pozorne, ze som nechtiac nasiel niektore chybicky predo mno nezmienene:
04. apríla 1945, soľné bane Kaiserode pri meste Merkers
Ods.1 r.33: „... do Frankfurtu ...“ nad Mohanom alebo nad Odrou?
Znárodnenie
Ods. 4 r. 1: „...Zděnek ...“ mal by asi byt Zdeněk
Februárový prevrat a nové rokovania
Ods. 1 r. 15: „...Margious ...“ mal by asi byt Margolius
Kauza Valcovňa
Ods. 1 r. 14: „...nášho národa ...“ ktorý to bol v ČSR, český alebo slovenský?
Ods. 2 r. 4: „...Baňská ...“ malo by asi byt Báňská
to neznizuje jeho kvalitu
 

Odpoveď

Vďaka za upozornenia na preklepy sú všetky opravené - Frankfurt má byť nad Mohanom, v prípade kapitoly Kauza Valcovňa ods. 1 riadok 14 "nášho národa" som text ponechal v pôvodnej podobe, nakoľko som mal namysli oba národy český aj slovenský
 


Najčítanejšie


 1. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 12
 2. Peter Franek: Toto je taká blbosť, že jej ani nadpis neviem vymyslieť. 10
 3. Adrián Vološin: Aj vykastrovaný lockdown zaberá, ale premierovi to nehrá do karát celoplošného testovania 7
 4. Jaroslav Polaček: V okolí je pozitívnych viac, v meste sme na tom približne rovnako 6
 5. Marian Baran: Cez čiaru 6
 6. Ľuboslava Šusteková: Huspenina 6
 7. Eva Bacigalová: Do roka a do dňa (1. časť) 5
 8. Miro Koseček: Prestaňte pľuť na Gretu 4
 9. Daniel Michlik: Roadtrip po západe USA 4
 10. Silvia Smolková: Tódovej "followeri" 3

Rebríčky článkov


 1. Silvia Smolková: Tódovej "followeri"
 2. Lubomir Zahora: Obchod z diplomkami.
 3. Jaroslav Polaček: V okolí je pozitívnych viac, v meste sme na tom približne rovnako
 4. Roman Hutira: Vzdelanie zadarmo má svoju cenu (Dánsko)
 5. Miroslav Binčík: Mrhanie zdrojmi, pohŕdanie silami. A kde je perspektíva?
 6. Veronika Svabyova: Radostná DSS
 7. Veronika Svabyova: Súrodenci
 8. Silvia Smolková: “Mŕtvy mafoš je dobrý mafoš. Zachvíľu budú všetci dobrí."
 9. Ján Škerko: Moje spomienky na Dunaj v Bratislave
 10. Lukáš Baloga: Odložené dlhy by mohli spôsobiť ďalšiu finančnú krízu


Už ste čítali?