prípad Šejna podľa VZČR (www stránka nástupcu VKR súčasnej ČSR) a máš to tam celé do detailov vrátane smrti (vraždy?) gen. Janka na jar 68 na Letenské pláni ...
Úplne sa tu v množstve faktov zabúda na najpodstatnejší motív. Rusom Novotný neprekážal iba preto, že podporil v roku 1964 platonicky Chruščova, ale najmä preto, že nesúhlasil s umiestnením sovietskych vojsk v Československu. Mám k tomu - ale isto nielen ja - analýzu, ktorú aj následne potvrdiili historické udalosti. Hlavným motívom bolo vyvolať u nás chaos (ptvrdzujú to sovietski agenti, ktorí tu pôsobili), aby mohli sovieti zasiahnuť vojskami, na čo potrebovali aký-taký motív. preto potrebovali mocenské rozbroje a preto aj povedali Eto vaše delo (všaksa len hádajte, mi prídeme na pomoc). Je to podobný scénár ako neskôr použili v Afganistane. Nijaká tzv. kontrarevolúcia neodôvodnňovala umiestnenie 700 tisícovej armády v Československu. Neprišli proti reformnému procesu, (to bol iba vedľajší motív), ale z vojensko.strategických dôvodov. Lebo keby bola motívom normalizácia, tak by dávno odišli, veď Českolovensko bolo také znormalizované, že dávlao normalizačné rady a príklady aj ostaným krajinám a vojská tu stále boli (Cez perstrojku sme dokonca poučovali Rusov, že zle skončia!). Prečo to teda stále boli? Preto, prečo aj prišli. Z vojesnko-strategických príčin, čo avizovali už v apríli 1968 (otvorene, verejne), keď ani ideologické dôvody na zásah neboli.
a práve preto je dobré, že sú medzi nami historici-amatéri, ktorí píšu takéto články. Ja som to čítal so zatajeným dychom a nemôžem hodnotiť inak - bolo to ako v nejakej shakespearovskej dráme. A Dubček... česť jeho pamiatke, ale bol to žiaľ usmievavý melancholik, čo mal šťastie, že sa stal synonymom pražskej jari.
ako pise x.y.z.: >>Hlavným motívom bolo vyvolať u nás chaos (ptvrdzujú to sovietski agenti, ktorí tu pôsobili), aby mohli sovieti zasiahnuť vojskami, na čo potrebovali aký-taký motív . breznev vedel, preco dubceka podporoval... sovieti mali svojich ludi dobre "odhadnutych", nenadarmo bol sasa infikovany desiatkami rokov zivota v soviete...
zaujimavy clanok, prispel k "vynoreniu" casom zabudnutych spomienok na to obdobie...len si neviem spomenut, ako zomrel gen.Sejna v USA: mari sa mi cosi hmlisto, ze bol zavrazdeny "nasimi". Su o tom relevantne dokazy? Spominam si, ze sa vtedy posepkavalo, ze usiel s nejakymi zoznamami, ktore odovzdal americkej strane. Mohol by si, prosim, ak mas seriozne poznatky, nieco o tom sem napisat?
Dobrý deň, podľa mojich informácií zomrel Šejna prirodzenou smrťou v roku 1997 v New Yorku vo veku 70 rokov. (iba na okraj od roku 1976 pracoval pre CIA). Nemám žiadne informácie, že by za jeho smrťou mohla stáť československá prípadne iná „spriatelená“ rozviedka ale je pravdou, že krátko pred svojou smrťou vypovedal pred komisiou Kongresu (1 x v roku 1992, 2 x v roku 1996). V roku 1996 zverejnil svoje značne fantastické tvrdenie, že Československo malo v Severnej Kórei a Vietname vlastnú vojenskú nemocnicu, pričom v tejto nemocnici realizovalo pokusy na amerických vojnových zajatcoch, resp. ich priamo naši lekári mučili. Podľa Šejnu tieto pokusy neskôr pokračovali v Prahe vo vojenskej nemocnici v Prahe – Střešovicích. Šejna ďalej pred americkým Kongresom tvrdil, že americkí vojaci v Kórei boli zo strany československých lekárov vystavení rôznym pokusom napr. si na nich overovali účinky psychotropných látok. Podľa Šejnu sa na týchto pokusoch zúčastňoval aj známy spisovateľ Ludvík Souček, ktorý tiež záhadne zomrel (...!....), údajne práve preto, že chcel o týchto pokusoch informovať širokú verejnosť. Šejna však v Kórei ani vo Vietname v období 50-tych rokov nikdy nebol, informácie čerpal od svojho dôverného priateľa v armáde - náčelníka Správy pre zahraničné styky Generálneho štábu ČSLA generálmajora Rudolfa Babku. Babka riadil v 50-tych rokoch československé veľvyslanectvo v Severnej Kórei. Ako sa zmieňuje Macák vo svojej knihe "Je nepochybné, že Babka v Koreji zřejmě zažil věci, které jím otřásly. Ve svodce z roku 1959 je uvedeno, že po návratu ze zahraničí odmítal veřejná vystoupení a fakticky propadl alkoholu. Rovněž se poukazuje na jeho velmi neurovnané rodinné poměry. Takové chování má obvykle svou příčinu a zřídka začne někdo pít jen proto, že to v diplomatických kruzích patří k bontonu. Jenže konkrétní příčiny Babkova chování dostupné historické dokumenty neobjasňují. Jeho osobní svazek byl navíc v roce 1988 skartován. Zničeny byly rovněž dokumenty Ústřední vojenské nemocnice, které mohly objasnit poslání československé nemocnice za korejské války.“ Tvrdeniami Šejnu sa zaoberal detailne aj český Úřad dokumentace a vyšetřovaní zločinů komunismu a dospel k záveru, že v československých archívoch nie sú žiadne dokumenty, ktoré by preukázali účasť československých lekárov na mučení a presune amerických vojenských zajatcov. Každopádne by informácie o Šejnovi a jeho pobyte v USA stáli za ďalší príspevok.
Stačí si prebehnúť